POMOČ UPORABNIKOM
Spoštovani stanovalci,
Zaradi virusa Covid-19, smo tudi v naši družbi sprejeli ukrep za delo od doma, kar pa ne
pomeni, da smo na Vas, naše uporabnike pozabili.
Ravno zato, da čimprej skupaj premagamo ta virus in v čimvečji meri upoštevamo navodila
vlade, da ostanemo doma, smo se odločili, da vas obvestimo o alternativnih možnostih
naročanja najnujnejših dobrin, kot so hrana in zdravila.
Možnost naročanja tolpega obroka prek spleta omogoča portal E-hrana, kjer vam topel obrok
dostavijo na dom, brez neposrednih stikov in omogočajo plačilo s kreditno kartico. Prav tako so
na voljo možnosti naročanja živil prek spleta, preko trgovine Tuš, kot tudi Mercator
spletna trgovina.
Prav tako imate možnost naročanja zdravil prek E-lekarne ( https://www.lekarna-na-dom.si/si/o-lekarni-
na-dom/ ) .
Zavedajmo se, da smo v tem skupaj in, da si moramo v teh težkih časih pomagati po naših
najboljših močeh. Vedite tudi, da je vaš upravnik z vami in, da tudi v težkih časih ne pozabimo
na vas, drage stanovalke in stanovalci.
Ostanite zdravi
NAPOTKI ZA SAMORAZKUŽEVANJE OBJEKTOV
Praktični napotki za razkuževanje večstanovanjskih stavb
Urad RS za kemikalije in Nacionalni inštitut za javno zdravje v zvezi z odlokom o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb podajata nekaj praktičnih napotkov lastnikom, upravnikom in izvajalcem čiščenja/dezinfekcije.
Za dezinfekcijo površin je v RS registriranih veliko biocidnih proizvodov, vendar pa niso vsi primerni za tako uporabo, niti vsi ne učinkujejo proti virusom. Pred nakupom tovrstnih proizvodov priporočamo, da preverite namen/učinek teh sredstev na etiketi ali na navodilu za uporabo.
Za splošno uporabo so za dezinfekcijo površin primerni proizvodi, ki vsebujejo več kot 70 % etanola ali natrijev hipoklorit (Varekina, Arekina).
Alkoholni proizvodi so zaradi velikih potreb za osebno dezinfekcijo namenjena predvsem za zdravstvene in druge javne ustanove in njihova uporaba za dezinfekcijo večnamenskih stavb trenutno ni primerna/ mogoča. Na URSK smo že predlagali sprostitev pogojev za promet in uporabo etanola za proizvodnjo razkužil, trenutno pa je tudi že v postopku registracije nekaj proizvodov na osnovi etanola, ki bodo namenjeni le dezinfekciji površin.
Z vidika učinkovitosti, pa tudi v stroškovnem pogledu, je za namene uredbe najprimernejši natrijev hipoklorit (NaOCl, oz. njegova komercialna proizvoda Varekina, Arekina. Niti sam koncentrat, niti razredčena delovna raztopina nista nevarni kemikaliji in delo z njima ne zahteva posebne usposobljenosti in zaščitne opreme. Za ustrezno zaščito zadoščajo rokavice za zaščito rok, maska, pri razredčenju pa zaščita oči. V primeru, da se odločimo za nanos raztopine v obliki razpršila, je potrebno nositi tudi zaščito za oči.
Nobenega razloga in potrebe ni, da bi se za to delo najemali posebni specializirani zunanji izvajalci. Priprava in izvedba razkuževanja sta dovolj enostavni, da ju lahko z ustrezno organizacijo in sodelovanjem opravijo etažni lastniki sami, ali pa njihovi pogodbeni čistilni servisi. Sam strošek razkužila je minimalen in ga je, ob tem, da imamo proizvajalce v Sloveniji, dovolj tudi za široko uporabo.
Delovno raztopino iz Varikine pripravimo tako, da 1 deciliter proizvoda razredčimo v 5 litrih vode, pri drugih proizvodih pa se ravnamo po tabeli NIJZ (https://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/uploaded/priprava-razkuzila.pdf). Pozor: s sredstvom je potrebno ravnati po navodilih proizvajalca, v nobenem primeru pa ga ne mešamo s čistili in detergenti, saj lahko pri tem nastajajo drugi nevarni produkti.
Za učinkovito dezinfekcijo raztopino po nanosu pustimo, da se posuši. Priporočljivo je, da površino najprej očistimo z navadnimi čistili, s čimer dosežemo boljši dezinfekcijski učinek v krajšem času in z nižjimi koncentracijami.
Za namen odloka je ključna dezinfekcija najbolj izpostavljenih površin, ki se jih stanovalci najpogosteje dotikajo, predvsem kljuke, stikala, dvigala, zunanji domofoni. Ograje v notranjih stopniščih je smiselno dezinficirati predvsem na zgornji (oprijemalni letvi), vsi, ki v stavbi živijo, pa naj se jih čim manj dotikajo.
Odlok se ne nanaša na dezinfekcijo površin, ki pripadajo individualni etažni lastnini (zvonci, kljuke vhodnih vrat stanovanj); te morajo, že zaradi odgovornosti in skrbi za lastno varnost in zdravje, razkuževati lastniki sami.
Prav tako ni potrebno posebno razkuževanje sten ali tal - tla je potrebno le temeljito, po možnosti tudi pogosteje, očistiti z običajnimi čistili.
Prav tako ni potrebno razkuževanje vgrajenih električnih napeljav (razdelilnih omaric itd).
Hlapi razkužila imajo značilen vonj, vendar pa v koncentracijah, ki se bodo pojavljale ob predpisanih postopkih, ne predstavljajo tveganja ob upoštevanju navodil za zaščito. Kljub temu je treba , da se v skupnih prostorih zagotovi čim boljše prezračevanje. S tem ne odzračujemo le hlapov razkužila, ampak tudi potencialne viruse, ki bi lahko bili razpršeni v zraku.
Sredstva, ki se uporabljajo v aktualnih okoliščinah, morajo biti zanesljiva in učinkovita proti virusom. Zato posebej opozarjamo, da za razkuževanje nikakor niso primerne domače recepture (npr. soda bikarbona, kis…), ali različni alternativni pripravki.
POMEMBNO OBVESTILO
Dragi naši uporabniki,
Nihče od nas si verjetno ne želi, da bi se okužil kdo, ki nam je blizu. In kdo nam je bližje, kot sosedje? Zato imamo za vas nekaj napotkov, kako čimbolj zaščititi sebe in svoje sosede:
Skupni prostori: čim manj se zadržujte v skupnih prostorih, kot so hodniki, stopnišča,... ne dotikajte se stopniščne ograje, prav tako se izogibajte prijemanju kljuk brez rokavic. Določite nekoga, ki bo večkrat dnevno skupne prostore prezračil
Dvigalo: v dvigalo vstopite posamično in ne v skupinah (to seveda ne velja za družine in tiste, ki živijo v skupnem gospodinjstvu). V dvigalu gumbe pritisnite s komolci ali rokavicami, predvsem pa dvigala ne uporabljajte če ni nujno in ga raje pustite starejšim in nosečnicam
Vsakič ko pridete ali odidete iz svojega stanovanja si temeljito umijte roke
Ne pozabite tudi na upoštevanje preventivnih napotkov glede higiene kašlja: kihajte, kašljajte samo v robec ali rokav oblačila.
Za konec pa še nekaj, kar je izjemno pomembno. Marsikdo je v tem trenutku osamljen, zato ne bo odveč, če vsake toliko kakšnega soseda pokličete po telefonu in mu namenite 5 minut svojega časa. Ni težko, vendar lahko odločujoče vpliva na naše nadaljne odnose.
V kolikor nimate nikogar lahko pokličete tudi na dodatno številko Lore d.o.o 040770807, vsak dan od ponedeljka do petka med 9 – 15.
UPORABA DVIGAL V ČASU KORONAVIRUSA
Pravila za varno uporabo D V I G A L v času epidemije COVID – 19
Najučinkovitejši ukrep proti razširjanju virusa je, da raje uporabimo stopnice kot
dvigalo. Če se dvigalu ne moremo izogniti, pa velja naslednje:
1. V dvigalu se lahko prevaža največ 1 oseba (izjema so osebe iz
istega gospodinjstva in tiste, ki pomagajo starejšim).
2. Svetujemo, da se pri uporabi dvigala zaščitite z masko.
3. Če na dvigalo čaka več oseb, poskrbite da ohranjate medsebojno
razdaljo vsaj 2 m!
4. Opozorilo! Po dotikih trdnih površin (ograja, gumbi v dvigalu in na
postajah,…) je možen prenos okužbe, zato se ne dotikajte oči,
nosu in ust, ne da bi si prehodno umili ali razkužili roke!
5. Dosledno upoštevajte nasvete in pravila za higieno kašlja in
umivanje rok!
POMEMBNO:
TAKOJ PO UPORABI DVIGALA SI DOBRO UMIJTE ALI RAZKUŽITE ROKE!
Če je na postajah dvigala na voljo razkužilo, ga uporabite!
Priporočamo, da imate pri sebi tudi svoje razkužilo, ki ga po potrebi uporabite.
OBVEZNO RAZKUŽEVANJE SKUPNIH PROSTOROV
Spoštovani etažni lastniki.
Vlada Republike Slovenije je, 28.3.2020, sprejela Odlok o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb, s katerim se mora vsaj 2 x dnevno izvajati razkuževanje vseh površin, kjer so možni stiki rok s površinami (kljuke, ograje, stikala). Odlok pripenjamo tudi v samem sporočilu.
Zagotovitev tako izvajalcev razkuževanja, kot tudi samih razkužil v danih razmerah, ni enostavna naloga. Obstoječe čistilce v stavbi bomo pozvali, da pristopijo k razkuževanju skladno z Odlokom, v kolikor pa lahko sami pristopite k razkuževanju oz. v vaši stavbi ni organiziranega pogodbenega čiščenja, pa nam to sporočite. Razkužila vam bomo poskušali dostaviti glede na trenutne možnosti dobave s strani dobaviteljev.
Plačilo izvajanja ukrepov razkuževanja je strošek lastnikov, v kolikor pa vlada, glede na pobudo Ministrstva za okolje in prostor, sprejme sklep, da je možno koristiti tudi sredstva rezervnega sklada, bo strošek plačan iz rezervnega sklada.
Prosimo za vaš čimprejšnji odziv, najkasneje pa do jutri, 30.3.2020 do 12h. S tem bomo lahko organizirali tako izvajanje razkuževanja pri čistilcih, kakor tudi nabavo čistil.
Ostanite zdravi, ostanite doma.
Vaš upravnik Lora - Ljubljana d.o.o
Vlada Republike Slovenije je na današnji seji sprejela Predlog zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic epidemije nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) za državljane in gospodarstvo, t.i. zakonski #protiKoronapaket #PKP1. Vlada je kot enega od ukrepov za zajezitev in obvladovanje epidemije novega koronavirusa sprejela tudi Odlok o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb. Sprejela je tudi spremembe Odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji, ki narekujejo, da nakup v času od 8.00 do 10.00 ure lahko opravijo izključno ranljive skupine (npr. invalidi, upokojenci, nosečnice). Upokojenci lahko opravijo nakup samo v tem času.
Vlada Republike Slovenije je na današnji seji sprejela Predlog zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic epidemije nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) za državljane in gospodarstvo, t.i. zakonski #protiKoronapaket #PKP1.
V skladu s 143. členom Poslovnika državnega zbora Vlada Republike Slovenije predlaga, da se predlog zakona obravnava po nujnem postopku, da bi se omilile posledice oziroma zmanjšali negativni učinki epidemije COVID-19 za državljane in gospodarstvo za čas od uveljavitve zakona do 31. maja 2020. Vsi v predlogu zakona predvideni ukrepi so nujni, saj je treba nemudoma zagotoviti sredstva za izvajanje ukrepov pri zajezitvi, obvladovanju in preprečevanju širjenja epidemije.
Glavni cilj predloga zakona je omiliti posledice virusa COVID-19 za državljane ter gospodarstvo z ukrepi na različnih področjih. Specifični cilji predlaganih ukrepov so ohranjanje delovnih mest in delovanja podjetij, izboljšanje socialnega položaja ljudi, še posebej najbolj ogroženih zaradi virusa COVID-19, izredna pomoč samozaposlenim, izboljšanje likvidnosti podjetij, pomoč znanstveno raziskovalnim projektom za boj z epidemijo virusa COVID-19, znižanje sejnin in funkcionarskih plač na državni ravni, oprostitev plačila storitev distribucije in pomoč kmetijstvu.
Sprejete ukrepe bodo na jutrišnji novinarski konferenci (ob 17. uri) podrobneje predstavili predsednik vlade Janez Janša, podpredsednica vlade in ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec, podpredsednik vlade in minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek in podpredsednik vlade in minister za obrambo Matej Tonin.
Vlada je na današnji seji kot enega od ukrepov za zajezitev in obvladovanje epidemije novega koronavirusa izdala Odlok o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb. Odlok določa obvezno razkuževanje opreme v skupnih prostorih v ali ob večstanovanjski stavbi najmanj dvakrat dnevno. Pogostost razkuževanja je odvisna od števila posameznikov, ki živijo v večstanovanjski stavbi. Odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu.
Še zlasti se mora najmanj dvakrat dnevno razkuževati:
Poleg tega se mora na vidnem mestu pred vstopom v dvigalo namestiti opozorilo: »Uporaba dvigala predstavlja tveganje za prenos okužbe COVID-19, zato kabino dvigala uporabljajte posamično. Po uporabi stikal za upravljanje dvigala se ne dotikajte oči, nosu ali ust ter si umijte roke.«
Upravniki večstanovanjskih stavb morajo poskrbeti, da se najmanj dvakrat dnevno organizira razkuževanje opreme. Razkuževanje izvede upravnik ali tretja oseba po izboru upravnika ali etažni lastniki, če upravnik nima dovolj zaposlenih, ali lastniki v večstanovanjski stavbi, v kateri nimajo upravnika.
Vir: Ministrstvo za zdravje
Vlada je sprejela Odlok o spremembi Odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji.
V Odloku o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji (Uradni list RS, št. 25/20, 29/20 in 32/20) se v 2.a členu drugi odstavek spremeni tako, da se glasi: »(2) Nakup v času od 8.00 do 10.00 ure lahko opravijo izključno ranljive skupine (npr. invalidi, upokojenci, nosečnice). Upokojenci lahko opravijo nakup samo v tem času.«.
Z omejitvijo časa posebej za ranljive skupine od 8.00 do 10.00 ure se želi to ranljivo skupino dodatno zaščiti tako, da se jo loči od ostale skupine potrošnikov.
Ta odlok začne veljati 30. marca 2020.
Vir: Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo
Zaradi zajezitve širjenja virusa SARS-CoV-2 in s tem povezanega vpliva na varovanje javnega zdravja ljudi in varnosti premoženja je Vlada Republike Slovenije dne 17. 3. 2020 sprejela Odlok o prepovedi opravljanja zračnih prevozov v Republiki Sloveniji (Uradni list RS, št. 26/20). Odlok začasno prepoveduje opravljanje mednarodnega zračnega prevoza potnikov iz vseh držav v Republiko Slovenijo, tudi znotraj Evropske unije.
Ker je rok iz navedenega odloka Vlade Republike Slovenije, določen skladno z uredbo, potekel, je potrebno zaradi nadaljevanja ukrepov za zajezitev širjenja virusa, trajanje omejitev mednarodnega zračnega prevoza potnikov podaljšati.
Glede na navedeno Vlada Republike Slovenije ugotavlja, da prepovedi sprejete na podlagi odredbe ministra za zdravje, izpolnjujejo kriterij sorazmernosti kot zahteva 21. člen prej navedene uredbe, saj se nanaša zgolj na opravljanje mednarodnega rednega in posebnega (čarterskega) prevoza potnikov ter letenje zrakoplovov splošnega letalstva, ne velja pa za tovor in/ali pošto ter državne lete, upoštevaje sprejete ukrepe za obvladovanje epidemiološkega izrednega stanja glede zajezitve širjenja COVID-19 posameznih držav članic EU.
Vir: Ministrstvo za infrastrukturo
Vlada je sprejela sklep, da se s 1. aprilom 2020 imenuje Jerneja Müllerja za vršilca dolžnosti generalnega direktorja Direktorata za skupno zunanjo in varnostno politiko v Ministrstvu za zunanje zadeve, in sicer do imenovanja generalnega direktorja po izvedenem natečajnem postopku, vendar največ za dobo šest mesecev.
Vir: Ministrstvo za zunanje zadeve
Vlada je sprejela sklep, da se mag. Anito Pipan z 31. marcem 2020 razreši s položaja vršilke dolžnosti generalne direktorice Direktorata za skupno zunanjo in varnostno politiko, hkrati pa se mag. Anito Pipan s 1. aprilom 2020 imenuje za vršilko dolžnosti generalne direktorice Direktorata za multilateralo in razvojno sodelovanje v Ministrstvu za zunanje zadeve, in sicer do imenovanja generalnega direktorja po izvedenem natečajnem postopku, vendar največ za dobo šest mesecev.
Vir: Ministrstvo za zunanje zadeve
Vlada Republike Slovenije je sprejela sklep, da se Mihaela Zupančiča razreši s položaja vršilca dolžnosti generalnega direktorja Direktorata za mednarodno pravo in zaščito interesov v Ministrstvu za zunanje zadeve.
Vlada Republike Slovenije je na predlog ministra za zunanje zadeve sprejela sklep, da se s 1. 4. 2020 za vršilca dolžnosti generalnega direktorja Direktorata za mednarodno pravo in zaščito interesov v Ministrstvu za zunanje zadeve imenuje dr. Marka Rakovca, in sicer do imenovanja generalnega direktorja po izvedenem natečajnem postopku, vendar največ za dobo šestih mesecev.
Vir: Ministrstvo za zunanje zadeve
Na današnji seji je vlada Simona Švarca, z 31. 3. 2020, razrešila s položaja generalnega sekretarja v Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Vlada RS je za v. d. generalnega sekretarja v Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti imenovala mag. Lovra Lončarja.
Mag. Lovro Lončar bo položaj vršilca dolžnosti generalnega sekretarja v Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti nastopil 1. 4. 2020, in sicer do imenovanja generalnega sekretarja po opravljenem natečajnem postopku, vendar največ za šest mesecev, do 30. 9. 2020.
Vir: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Vlada RS je na današnji seji imenovala Majo Nikolić Pogačar za vršilko dolžnosti generalne direktorice Direktorata za stvarno premoženje v Ministrstvu za javno upravo.
Maja Nikolić Pogačar je bila imenovana za vršilko dolžnosti generalne direktorice, in sicer od 28. 3. 2020 do imenovanja generalnega direktorja Direktorata za stvarno premoženje po predhodno izvedenem javnem natečaju, vendar za največ šest mesecev, oziroma najkasneje do 27. 9. 2020.
Minister za javno upravo bo sprožil natečajni postopek za položaj generalnega direktorja Direktorata za stvarno premoženje v Ministrstvu za javno upravo. V skladu z Zakonom o javnih uslužbencih pa v času od sprožitve natečajnega postopka do imenovanja novega uradnika na položaj lahko brez javnega natečaja, največ šest mesecev, naloge na tem položaju opravlja vršilec dolžnosti.
Vir: Ministrstvo za javno upravo
OBVEŠČANJE ETAŽNIH LASTNIKOV
Dragi uporabniki naših storitev,
V Sloveniji se je življenje ustavilo, a to ne pomeni, da Vaš upravnik ne bo poskrbel za brezhibno in tekoče delo na vaših objektih. Ker pa moramo v tem času paziti drug na drugega, smo se odločili, da bo tudi naše delo potekalo malo drugače.
Vsakodnevno vas bomo o novostih obveščali preko spletne strani www.lora.si
Dosegljivi bomo tako na mail info@lora.si
V kolikor kdo od vas nima možnosti dostopa do interneta, računalnika, vas prosim, da v teh težkih časih držimo skupaj in pomagamo drug drugemu. V takšnih razmerah se pokažejo dobri sosedje, za kar verjamemo, da ste.
Hvala vam, da v teh težkih trenutkih pomagate drug drugemu, saj nam bo le tako uspelo.
Vaš upravnik Lora - Ljubljana d.o.o
#ostanidoma#
Dolenjska cesta 43
1000 Ljubljana
+386 1 546 80 63
INTERVENCIJSKA ŠTEVILKA: +386 40 857 758
info@lora.si
Pon - pet: 07.00 - 15.00
(Za javljanje števčnih stanj in sprememb št. uporabnikov)